|
Στο άρθρο αυτό δε θα προσπαθήσουμε να ανιχνεύσουμε το γιατί συμβαίνει κάτι τέτοιο αλλά την ελπίδα για την έξοδο από αυτή τη βαθιά κρίση που έχουμε οδηγήσει τις ζωές μας αλλά και τις υπόλοιπες ζωές πάνω σ’ αυτό τον πλανήτη. Η ελπίδα λοιπόν βρίσκεται σε μια νέα ανθρώπινη φυλή που σχηματίζεται και που για πρώτη φορά δεν έχει εθνικά ή φυλετικά-καταγωγικά χαρακτηριστικά. Συνθέτεται από εκατομμύρια άτομα που βρίσκονται σε όλα τα έθνη και συναντώνται παντού στον πλανήτη. Είναι οι εθελοντές αυτού του κόσμου. Οι άνθρωποι που ευαισθητοποιούνται απέναντι σε κάποια ανάγκη και, υπερβαίνοντας τον εγωισμό τους ή την ιδιώτευσή τους, ξοδεύουν χρόνο, χρήμα, ενέργεια, δράση και σκέψη, στην προσπάθειά τους να ανταποκριθούν σ’ αυτήν (την ανάγκη). Αυτό δεν είναι κάτι μικρό και ασήμαντο. Είναι εξαιρετικό το ό,τι συμβαίνει! Δεν είναι πλέον οι περιορισμένες ανθρώπινες μονάδες του παρελθόντος. Χαρακτηρίζεται από μαζικότητα. Είναι η κοινωνία των πολιτών αυτού του κόσμου αν και ως όρος δεν προσδιορίζει με ακρίβεια όλους αυτούς τους ανθρώπους που υπηρετούν την πολύπλευρη παγκόσμια ανάγκη παρορμούμενοι από μια πηγαία ευαισθησία. [Η έννοια του πολίτη έρχεται από την αρχαία Ελλάδα και προσδιορίζει τον άνθρωπο που συμμετέχει στα δρώμενα της πόλης. Είναι ο άνθρωπος που ενδιαφέρεται για το κοινό καλό της πόλης του.] Η ύπαρξη του παγκόσμιου δικτύου Internet δίνει ένα σημαντικό εργαλείο για την υλοποίηση αυτού του οράματος αν και κάτι τέτοιο δεν υλοποιείται εύκολα. Απαιτεί κατ’ αρχήν μια βάση συνεργασίας, ένα κοινά αποδεκτό καταστατικό χάρτη ιδεών και αρχών που θα έθεταν τα θεμέλια μιας τέτοιας συνεργασίας και θα ήραν τον κατακερματισμό και την αποδυνάμωση των επιμέρους δράσεων. |
21 Ιουλίου 2009 Γιώργος Μαυρουλέας, Πολιτικός Επιστήμονας |