Για την προγραμματισμένη Συγκέντρωση Διαμαρτυρίας που αφορά στον εμπρησμό της οικίας του κ. Στέφανου Κόλλια.
Βόλος, 6 Απριλίου 2009 — (Αρ.πρωτ. ΠΑΝΔΟΙΚΟ 4/2009/92) ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΔΙΚΤΥΟΟΙΚΟΛΟΓΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΣΕΩΝ Κανένας αγώνας δεν πήγε χαμένος. Εκτός από αυτούς που δεν έγιναν ακόμα.
Αγαπητοί φίλοι και συναγωνιστές. Η βουβή οργή που κατακλύζει την χώρα μας δείχνει να μεγαλώνει όσο η είδηση για το άνανδρο και βάρβαροέγκλημα σε βάρος του Συναγωνιστή μας Στέφανου Κόλλια μεγαλώνει. Όσο η είδηση μεγαλώνει και φτάνει στους απληροφόρητους από τα ΜΜΕ πολίτες αυτής της χώρας ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΡΓΗ. Αυτή η βουβή οργή που μεγαλώνει, θα πρέπει να σίγουρα να γίνει και οργή αγανάκτησης και διαμαρτυρίας για όλη την Ελλάδα. Το Πανελλήνιο Δίκτυο Οικολογικών Οργανώσεων ( ΠΑΝΔΟΙΚΟ) αποτελούμενο από 80 οργανώσεις σε όλη την Ελλάδα, προσπαθεί να δημοσιοποιήσει το έγκλημα όσο το δυνατό σε περισσότερους συμπολίτες μας.
Αγαπητοί φίλοι και συναγωνιστές. Συμπαραστεκόμαστε και συμπαρατασσόμαστε στο δίκαιο αγώνα σας. Αισθανόμαστε το χρέος ευθύνης που αναλογεί στον καθένα μας και εγκαλούμαστε όλοι μαζί να πράξουμε το αυτονόητο. Αν πραγματικά θέλουμε να είμαστε ενεργοί κοινωνία των πολιτών πρέπει να το αποδείξουμε με τις πράξεις μας χωρίς βία που πηγάζει από την οργή μας. Γι αυτό και στην σημερινή σας συνάντηση, σε ότι αποφασίσετε για να αντιδράσετε έχουμε να σας προτείνουμε και το εξής: Το σπίτι του συναγωνιστή μας Στέφανου Κόλλια ΘΑ ΞΑΝΑΧΤΙΣΤΕΙ.
Με πρωτοβουλία Φίλων από το οικολογικό κίνημα,άνοιξε ένας λογαριασμός στην Eθνική τράπεζα με αριθμό 469/614206-04 και ξεκινάμε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ μια Πανελλαδική καμπάνιασυλλογής χρημάτων για την ανακατασκευή του. Τα έξοδα αυτά μπορεί να συγκεντρωθούν και μέσα από άλλους τρόπους. Εισφορές ενίσχυσης από φορείς, συλλόγους, σωματεία, ομάδες, την Τοπική Αυτοδιοίκηση (να κάνει και αυτή το χρέος της) και από ευαίσθητους συμπολίτες μας. Με εκδηλώσεις συναυλίες κ.λ.π.
Οι εργασίες δε της ανακατασκευής του σπιτιού, μπορεί να γίνουν με εθελοντική εργασία. Όταν συγκεντρωθούν χρήματα και υλικά, οργανώνουμε τη γιορτή της ανακατασκευής του. Με μια γιορτή χαράς και αλληλεγγύης της κοινωνίας των πολιτών. Και με σύνθημα στόχο. Απαντάμε στη βία με ειρήνη και δημιουργία. Όπως χτίζουμε το σπίτι του συναγωνιστή μας θα χτίσουμε και τον αγώνα της ελπίδας μας.
Ξεπερνώντας όλα τα εμπόδια θα καταφέρουμε και θα αποτρέψουμε όλες τις δυνάμεις εκείνες των ιδιωτικών συμφερόντων και δεν θα τους αφήσουμε να καταστρέψουν την πανέμορφη Γκιώνα για το δικό τους και μόνο κέρδος. Δεν θα φοράμε κουκούλες. Με χαρούμενα μάτια και το μέτωπο ανοιχτό. Με ψηλά το κεφάλι να το καίει ο ήλιος. Ξαναχτίζουμε το σπίτι του συναγωνιστή μας Στέφανου Κόλλια.
Και συνεχίζουμε τον αγώνα μας.
Με εκτίμηση και αλληλεγγύη, Η ΕΚΤΕΛΕΣΤΙΚΗΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ
Το Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα Στερεάς Ελλάδας σε συνεργασία με τον Δήμο Λαμίας διοργάνωσε εκδήλωση με προσκεκλημένο τον διακεκριμένο Καθηγητή Φιλοσοφίας και συγγραφέα κ. Χρήστο Γιανναρά και με θέμα συζήτησης «Η Ελλάδα σήμερα: οικονομική κρίση ή πολιτισμική παρακμή;».
Απαγορεύεται εδώ και στο εξής η αλιεία και η πώληση ειδών καρχαριών και σελαχιών σύμφωνα με το Αρ. Πρωτ. 4531/83795/20-7-2016 έγγραφο της Δ/ΝΣΗΣ Αλιευτικής Πολιτικής και Αλ. Πόρων του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης & Τροφίμων ζητώντας από τις αρμόδιες αρχές να ενημερώσουν τους επαγγελματίες και ερασιτέχνες αλιείς καθώς και τους εμπόρους αλιευτικών προϊόντων.
Άμεση μελέτη και επεξεργασία των στοιχείων για τη λήψη μέτρων. Η πρόσφατη απόφαση της Παγκόσμιας Διάσκεψης του Παρισιού για το Κλίμα μας υποχρεώνει όλους να δράσουμε ανάλογα και να ανακατευθύνουμε τον τρόπο σκέψης με βάση τα δεδομένα και τους στόχους της. Αυτό δεν πρέπει να αφήνει αδιάφορο κανένα. Η πολιτεία, η αυτοδιοίκηση, ο καθένας από μας πρέπει να προσαρμόσουν τη δράση τους και τη συμπεριφορά τους στο πλαίσιο της απόφασης.
Η στάση του αρχαίου σκεπτικισμού είναι χρήσιμη για την αποδόμηση δογματικών τοποθετήσεων που λειτουργούν ως νάρθηκας της σκέψης και αναστέλλουν τη διερεύνηση. Ένα πλαίσιο βεβαιοτήτων είναι χρήσιμο κατά πως φαίνεται (βλ. Παραβάντης 2014) και δεν είναι σωστό να απορρίπτουμε ό,τι μπορεί να μην κατανοούμε. Ωστόσο το θέμα της ιδεολογίας (μη-γνώσης) ως νάρθηκα της σκέψης είναι πολύ σοβαρό, γιατί η σκέψη είναι το βασικό όπλο του ανθρώπινου είδους για την επιβίωση.
Με αφορμή περιστατικό αυθαίρετης ευθανασίας αδέσποτου σκύλου στα Χανιά, στον Εύοσμο Θεσσαλονίκης – στον Εύοσμο κατατέθηκε μήνυση κατά παντός υπευθύνου – αλλά και σε άλλα μέρη ανά την επικράτεια επιθυμούμε να θέσουμε
Μετά από δεκαετίες απουσίας ο Λύκος από το Πήλιο έκανε την επανεμφάνιση του φέτος. Στην βόρεια πλευρά του Πηλίου όλα αυτά τα χρόνια ζούσε ήρεμος με αρκετές μεμονωμένες εμφανίσεις. Αλλά από τα Χάνια και προς τα κάτω έχει να εμφανιστεί δεκαετίες, με την τελευταία του εμφάνιση το 2002 (στα Χάνια Πηλίου) και ίσως τρεις δεκαετίες ή και παραπάνω για να εμφανιστεί στο Νότιο Πήλιο.
Ξεκίνησε η περίοδος ωοτοκίας της θαλάσσιας χελώνας στην Ελλάδα και ο ΑΡΧΕΛΩΝ τις υποδέχεται με προγράμματα προστασίας των φωλιών τους σε 70 χιλιόμετρα παραλιών στη Ζάκυνθο
Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώσουμε την εμπειρία σας στον ιστότοπό μας. Με την περιήγηση σε αυτόν τον ιστότοπο, συμφωνείτε με τη χρήση των cookies από εμάς.